Bu makalemizde okul öncesi dönemde yaratıcılıktan söz edeceğiz. Büyük bilim adamları ve kuramcılar çocukların yaratıcılığından söz ederken beş faktörü göz önüne alırlar. Bunlar açıklık, sorumluluk, dışadönüklük, uyumluluk ve duygusal denge durumlarıdır.

Bu faktörlerinden her biri birbirine yakın olan başka başka duygu öbeklerinin birleşiminden olur aslında. Örneğin dışadönüklük özelliği, heyecan arayışı, düşünmeden hareket etme ve olumlu duyguların birleşiminden oluşur. Kasımpaşa Anaokuluçocuğunuzun yaratıcılığının gelişmesinde gerekli özeni gösterecek olan bir eğitim kurumudur.

Mihaly Csikzsentmihalyi, yaratıcı kişilerin özelliklerindeki belirgin çelişkili tartışmış ve ortaya on tane paradoksal kişilik özelliği çıkarmıştır. Mihaly’nin yaratıcı çocuklar hakkında düşünceleri özetle; Yüksek enerjili ve bunun yanında sessiz ve sakindirler. Bazen çok zeki, bazen de çok saf görünürler. Hem çok rahat hem de çok disiplinli olabilirler. Gerçek ve hayal dünyası arasında gidip gelirler. İçe dönüklük ve dışa dönüklük arasında olmak. Alçak gönüllü ve kibirli olmak. Değişmez cinsiyet klişelerinden kaçınma, gelişme gösteren alanlarda geleneksel roller girişini engelleme. Asi ve tutucu olmak. Çalışma tutkusuna sahip olmak ve becerilerini objektif olarak görmek. Acı çekmek ve eğlenmek arasında bir açıklık. (Conrad 2009)

Yaratıcı çocukların bu özelliklerini öğrendikten sonra çocuklarımızın özelliklerini iyi gözlemlememiz gerekir ve çocuklarımızı kendi istedikleri alanlarda yetiştirmemiz gerekir. Kasımpaşa Anaokulu çocuklarımızın istedikleri alanda gelişmelerini ve o alana yönelmelerini sağlar. Her yaratıcı çocuk geleceğin bir ikbal ışığıdır. Farklı özelliklerinden dolayı toplum olarak üstün yetenekli çocuklara ön yargımız bulunmaktadır. Bizlerin toplum olarak onlara ön yargılı davranmak yerine daha çok sahiplenmemiz gerekir. Onlar, toplumu şekillendirecek kişiler olma yolunda önemli faktörlerdir. Onları daha çok sahiplenerek destek olmalıyız. Kasımpaşa Anaokulu bu konularda üstüne düşeni fazlasıyla yapmaktadır. Onları üstün yeteneklilere göre geliştirilmiş, özel sınıflarda, özel okullarda, özel yetenek sınıflarında ve bire bir çalışarak yeteneklerini en üst seviyeye çıkarma konusunda iddialıdırlar. Makalemizi, yaratıcılık konusunda çalışmalar yapan önemli bilim adamlarından bir diğer önemli kişi olan Guilford’un sözü ile bitirelim. Guilford yaratıcılık konusunda şöyle demiştir. “ Yaratıcı düşünme anlaşılmamış düşünmedir ve esneklik, orijinallik ve akıcılıkla tanımlanır.”

Anaokulları Ümraniye anaokulu İstanbul anaokulu Üsküdar Anaokulları Kadıköy Anaokulu
Maltepe Anaokulu Kartal Anaokulu Atakent Anaokulu Ümraniye Anaokulları Soyak Anaokulu
İstiklal Anaokulu Acibadem Anaokulu Acibadem Anaokulları Alibeyköy Anaokulu Alibeyköy Anaokulları
Arnavutköy Anaokulu Atakent Anaokulları Tuzla Anaokulu Beyoğlu Anaokulu Mecidiyeköy Anaokulu
Halıcıoğlu Anaokulu Kasımpaşa Anaokulu Okmeydanı Anaokulu Tophane Anaokulu Bahçelievler Anaokulu
Bakırköy anaokulu Bayrampaşa Anaokulu Ataköy Anaokulu Beykoz Anaokulu İstiklal Anaokulu